Vlčí kámen

Aktivity při ubytování na Vysočině - Turistika

Vlčí kámen

Vlčí kámen je pomníček na památku zastřelení posledního vlka na Vysočině. V roce 1990 bylo okolí Vlčího kamene vyhlášeno přírodní památkou. Na rozloze 1,65 hektaru je zbytek starých buků.

Vlčí kámen není přístupný (plot), je ovšem viditelný z blízké žluté turistické stezky.

Co uvidíte na Vlčím kameni

Byl mrazivý pátek 1.ledna, začínal se psát rok 1830, všude po Vysočině je hodně sněhu a jestli si dobře vzpomínám  ráno bylo -14°C. Pamatuji si to přesně, protože v Bystrém byly zamrznuté rybníky.

V lokalitě nazývané Český les je postřelen karasínským adjunktem Thiermanem do levého předního běhu poslední legendární vlk Vysočiny.

Druhý den v sobotu 2.1.1830 není o moc tepleji. V noci zase chumelilo a venku mrzne. Panu Marzikovi se do té zimy od vyhřáté pece moc nechce, ale svou  (historickou) povinost  splnit musí. Vyráží na svou pravidelnou obchůzku revíru  a pak se to stalo. V dáli uviděl kulhajícího vlka, přiložil pušku k líci , zacílil,  vystřelil no a Vysočino div se, zastřelen je poslední vlk na Vysočině. Nevěříte? Věřte, proto přeci je na Vysočině Vlčí kámen.

Na Vlčím kameni u Lísku na Vysočině je vytesáno: "Zde byl 2.ledna r. 1830 zastřelen revírníkem V. Marzikem ze Stříteže VLK, který vážil 88 funtů a jest na hradě Pernštejně vycpán".

Kde je Vlčí kámen

Vlčí kámen najdete v lese cca 2km od obce Lísek. Tabulka KČT opodál nás informuje, že se nacházíme 722 m.n.m a, že  jeden pfund je něco málo přes půl kilogramu, přesněji 513,75 gramů. Tak a teď jsme zase o něco chytřejší, už víme co to je pfund. GPS lokalizace Vlčího kamene: 49°35'41.835"N, 16°10'2.839"E


Související téma: