Telecí

Aktivity při ubytování na Vysočině - Turistika

O Telecím píše Tereza Nováková v románu nazvaném "Jiří Šmatlán" kde je Telecí nazýváno Tříští. V okolí Telecího najdete stopy po zaniklých tehdejších dolech na železnou rudu z 18. století.

Zajímavosti z Telecího

V Telecím je tzv. Lukasova (zpívající) lípa s odhadovaným stářím přes 700 let a obvodem kmene 1160 cm. Patří mezi největší lípy na Vysočině i v celé ČR, je vysoká přes 26 metrů. Povídá se, že v jejímž vykotlaném kmeni si starý, hluchý písmák opisoval žalmy a prozpěvoval si je.

V jižní části Telecího je památný Pajkrův dub s obvodem kmene 545 cm a vysoký 25 metrů. V Telecím se udržela víra podobojí i v období rekatolizace, takže již druhý den po vyhlášení  tolerančního patentu r. 1781 se přihlásilo 98 rodin k evangelickému vyznání.

Architektura v Telecím

Gotický hřbitovní kostel sv. Maří Magdaleny v Telecím ze 14. stol. opravený novogoticky r. 1881. Dále tu najdeme zvonici s dřevěným patrem na  krakorcích. Do hřbitovní zdi kryté šindelem zapojena kostnice a barokní brána. Evangelický kostel v Telecím je z konce 18. století a později je rozšířený o věž.