Písečné

Aktivity při ubytování na Vysočině - Turistika

Obec Písečné byla pravděpodobně založena na písčitém místě a když se psal rok 1349 vlastnila Písečné Klára z Pernštejna.V nedávné minulosti bylo Písečné částí nedaleké Bystřice nad Pernštejnem a od roku 1992 je opět samostatnou obcí.

Legenda o rybníku v Písečném

O Písečném se traduje několik legend a tak si povíme jednu z nich. V obci je příznačně pojmenovaný Rybníček na Bojisku, který  byl po jedné z bitev plný krve. Vše se odehrálo za dob švédských válek. V již zmiňovaném písečném rybníku se našlo několik podkov a kord.

Zajímavosti Písečného

Nedaleko u Písečného byla roku 1886 nalezena švédská mince. S největší pravděpodobností minci ztratil jeden ze švédských žoldáků. Jestli to bylo v boji nebo po boji to už nechám na Vaší fantazii. Deset let po té byl v Písečném založen čtenářský spolek nazvaný Svatopluk Čech. Železný kříž na návsi  v Písečném pochází z roku 1863. Až do roku 1996 byla v Písečném v provozu tírna lnu.

Za obcí směrem na Dalečín je světově proslulé motokrosové závodiště "Písečná zmola". V  šedesátých létech se v Písečném jezdil motokros na úrovni krajského přeboru, později  se tu pořádaly dokonce motokrosové závody mistrovství světa. Dříve narození si jistě vzpomenou na sobotní přímé přenosy z Písečného v pořadu sportovní odpoledne na tehdejším druhém programu Československé televize.

Osobnosti spojené s Písečným

Rodiště Písečné má v rodném listě mimo jiných rodáků Písečného i válečný pilot V. Jílek, který bojoval v bitvě o Británii.

Jeden z tehdejších občanů Jiří Vrbas osobně vedl (1806 - 1822) pamětní knihu kde popisuje průběh napoleonských válek.